Ayşe Ülkü Yalaz

Ortak, Avukat, Şirketler Hukuku-Birleşme ve Devralmalar, Kişisel Veriler ve Fikri Mülkiyet

Ülkü Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2006 yılında mezun olmuş, 2007 yılında İstanbul Barosu’na kaydolmuştur. Kendisi Bilgi Üniversitesi’nde bilişim ve teknoloji hukuku alanında burslu şekilde yüksek lisansını yapmaktadır.

Şirketler Hukuku ve Birleşme Devralmalar ortağı olarak Nazalı Avukatlık Ortaklığı’na katılmadan önce Ülkü yine önde gelen avukatlık ortaklıklarından birinde yönetici avukat olarak çalışmakta idi.

İş hayatının ve ticaretin her safhasında, kurumsal ve ticari işlemlerin ve sözleşmelerin yapılandırılması ve uygulanması süreçlerinde yoğun şekilde çalışmaktadır. Birleşme ve devralmalar dahil müvekkillerinin şirketler hukuku ve ticaret hukukunu ilgilendiren sınır aşırı yahut yurtiçi işlem ve sözleşmelerinin başından sonuna her safhasında, hazırlık, imza, kapanış ve uygulama süreçlerinde müvekkillerine destek vermekte, yatırım süreçlerinde ilk yatırım anından çıkış anına kadarki süreçlerin planlanması ve uygulanması süreçlerinde aktif şekilde yer almaktadır. Kendisinin şirketler ve ticaret hukuku altında ağırlıklı olarak çalıştığı alanlar birleşme devralmalar, bilişim ve teknoloji hukuku ve büyüme finansmanıdır.

Ülkü uluslararası ve yerel müvekkillerini, birleşme ve devralma süreçlerinde alıcı yahut satıcı taraf vekili olarak temsil etmiştir. Ülkü özellikle son dönemlerde girişim sermayesi fonlarını, fonun oluşturulması ve ilerleyen süreçlerde sermaye finansmanı işlemlerinde temsil etmiştir. Bu kapsamda, yatırım ve çıkış stratejilerinin planlanması ve uygulanması süreçlerinde aktif olarak yer almakta, yanı sıra girişim sermayesi fonları ve melek yatırımcıların kuruluş sermayesinden büyüme sermayesine kadar çeşitli fazdaki yatırımlarında danışmanlık hizmeti vermektedir. Kendisi bu kapsamda ekosistemin gelişimine destek olmak amacıyla çeşitli organizasyonların düzenledikleri etkinliklere, yarışmalara ve workshoplara, jüri, mentor yahut konuşmacı olarak katılım göstermektedir.

Ayrıca block chain, IOT, AI gibi gelişen tenolojileri takip etmekte, bilişim ve teknoloji hukukunun her alanında başta veri koruma olmak üzere müvekkillerine destek olmaktadır.

İleri derecede İngilizce, başlangıç seviyesinde Almanca ve İspanyolca bilmektedir.

Baro Üyeliği

İstanbul Barosu (2007)

Eğitim

Yüksek Linsans, Bilgi Üniversitesi (Devam etmekte)

Lisans, Bilkent Üniversitesi (2006)

Üyelikler

International Association of Young Lawyers (AIJA), Forum of the Commissions Eş Başkanı, Türkiye Ülke Temsilcisi, İnsan Hakları Komitesi Eş Başkanı