Fatih YALINBAŞ

Fikri Mülkiyet Bölümü Ortağı YL. Elektronik, Patent ve Marka Vekili

Fatih YALINBAŞ, fikri mülkiyet alanında uzman olup NAZALI’da bu alandaki tüm konuları yönetmektedir. Fikri Mülkiyet alanında hakların tescil yoluyla tesisi, lisanslama, yaptırım, hukuki aksiyon stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanması, soruşturmalar ve bu alanlarda yasal görüş verilmesi konularında uluslararası bir tecrübeye sahiptir.

2005 yılından bu yana patent vekili olarak profesyonel vekillik hizmetleri sunmakta olup, Türk patent alanında yaşam bilimlerinden fiziğe kadar çeşitli teknik konulara derinlemesine nüfuz etmiştir. Özellikle lazerler, optik fiberler ve lazer ışınlarıyla elde edilen nano parçacıklar konusunda çeşitli araştırma projelerinde yer almış ve akademik olarak çalışmalar yapmıştır.

Uludağ Üniversitesinde 2001-2004 yılları arasında tamamladığı yüksek lisans tezinde gelişmiş mikroişlemciler ve kontrol algoritmaları konularına odaklanmıştır. “Bulanık Mantık” ve “Sinirsel Ağlar” gibi çeşitli sayısal zeka konularında uzmanlaşmış ve tezini “Bulanık Mantık Algoritmaları Yürüten Özel Gömülü Mikrodenetleyici ve PLC Yapıları” üzerinde çalışarak tamamlamıştır.

Patent vekili olarak doğrudan kendisinin tamamladığı 800 ün üzerinde patent başvurusu ve yönettiği 1000 in üzerinde Avrupa Patent Validasyonu bulunmaktadır. Ayrıca bunun yanında sayısız marka başvuru, itiraz ve diğer tescille ilişkili süreçleri yürütmüştür. Çeşitli teknik alanlarda patentle ilişkili olarak onlarca patent ihlali, üretim serbestiyeti, patentlenebilirlik gibi konularda uzman raporları ve mütalaalar hazırlamış ve bu alandaki hukuki süreçlerin aydınlatılması için görüşler sunmuştur.

2007 yılından bu yana teknoloji transfer uzmanıdır. Bu alanda müvekkili olan lider bir gazlı amortisör üreticisinin (İtalya’da sektörün lideri olan firmanın rakibi) önemli bir patentli teknolijisinin lisans anlaşma sürecini yönetmiş ve bunun gibi bir çok lisans anlaşmasında yer almıştır. Ayrıca bir çok patent dava takibinde yer almış ve ihtisas mahkemeleri nezdinde açılan çeşitli ihlal ve hükümsüzlük davalarını avukat ekibiyle birlikte yöneterek müvekkillerini başarıyla temsil etmiştir.

NAZALI’ya katılmadan önce Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer ofisi genel müdürü olarak iki yıl çalışmış (2013-2015) ve akademik buluşların ticarileştirilmesi, sanayi ve akademinin işbirliği içinde projeler geliştirmesi ve Bursa’daki Ar-Ge merkezlerinin sayı ve niteliğinin artırılması gibi konularda önemli projeleri yönetmiştir.

INTA ve AIPPI Türkiye üyesidir.

İyi derecede İngilizce bilmektedir.