AVRUPA KOMİSYONU, HELLO KİTTY ÜRÜNLERİNE YÖNELİK BÖLGESEL SATIŞ KISITLARINI REKABET İHLALİ OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Avrupa Komisyonu, Japon firması Sanrio’ya, Hello Kitty ürünlerine yönelik olarak getirdiği bölgesel satış kısıtlamaları nedeniyle 6.2 Milyon Euro para cezası verdi. Sanrio, Hello Kitty ve diğer çeşitli karakterlere ilişkin ticari ürünlerin tasarımını, lisanslamasını, üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir.

Komisyon, Sanrio’nun AB’de lisanslı ticari ürünlerin sınır ötesi ve online satışlarını sınırlayıp sınırlandırmadığı iddiasına yönelik olarak Haziran 2017’de soruşturma başlatmıştı. Sanrio’nun lisanslama ve dağıtım uygulamalarına yönelik olarak yürütülen soruşturmada; bölgedışı satışları sınırlamaya yönelik önlemler alınması şeklindeki faaliyelerinin rekabet ihlali niteliğinde olduğu değerlendirildi. Sanrio tarafından gerçekleştirilen ihlaller Komisyon tarafından şu şekilde tasnif edilmiştir:

–     Doğrudan kısıtlar (kısıtlayıcı açık sözleşme hükümleri, ürün açıklamalarında kullanılan dillerin sınırlandırılması, bölge dışı satışlar için getirilen diğer şartlar vs.)

  • Dolaylı kısıtlar (denetim, sözleşmelerin yenilenmemesi vs.)

Komisyon, değerlendirmeler sonucunda Sanrio’nun bölge paylaşma ve bölge dışı satışı sınırlandırmaya yönelik uygulamalarının 11 yıl boyunca sürdüğünü tespit etmiş ve para cezasına hükmetmiştir. Komisyon Japon şirketi Sanrio’nun soruşturma süresince yaptığı işbirliği nedeniyle para cezasında %40 indirime gitmiştir. Komisyon;

  • İhlalin süresinin ortaya çıkarılması amacıyla hukuki yükümlülüklerinin ötesinde bilgi sağlanmasını,
  • İhlalin açık bir şekilde kabul edilmesini,

indirim kararına dayanak olarak değerlendirmiştir. Sanrio nihai olarak  €6.222.000 idari para cezası almıştır.

(Karar tarih ve sayısı –  09.07.2019, AT40432)

İşbu yazı hakkında ek bilgi gerektiğinde bizlerle irtibata geçmenizi rica ederiz.

NAZALI REKABET info@nazali.av.tr

Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, hukuki görüş ve tavsiye niteliğinde olmayıp, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir; bu sebeple belirtilen konularda bir aksiyon almadan önce, bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. NAZALI’ya işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir